Írska republika z môjho pohľadu 1

Autor: Marieta Pastorková | 3.10.2011 o 19:17 | (upravené 4.10.2011 o 21:41) Karma článku: 0,00 | Prečítané:  31x

Ako sa môže predpokladať už podľa názvu, tento článok bude/ by mal byť o Írskej republike. K tejto krajine mám istý vzťah, v niečom pozitívny a v niečom negatívny, keďže som tam strávila jeden školský rok.

 

Írska republika sa nachádza severozápadne od Veľkej Británie, od ktorej je oddelená Írskym morom. Na tom istom ostrove je aj Severné Írsko, v minulosti časť Írska, teraz časť VB.

 

Ako jedny z prvých vecí, ktoré sa o Írsku dozviete sú, že je zelené, prší tam, ľudia jedia veľa zemiakov a pijú veľa čaju. S tou zelenosťou je to pravda, pokiaľ nie ste práve v hlavnom meste Dubline, kde zelenú nájdete akurát tak na štátnej vlajke. Okrem pár väčších miest je Írsko jeden veľký vidiek s domami roztrúsenými kade-tade. Zrážok tu nie je až tak veľa ako by sa predpokladalo kvôli Atlantickému oceánu.

Ja som bývala v oblasti Clare na jednom zo západným polostrovov. Zažila som aj dažde, aj pár slnečných dní, ale prevažne bolo počasie vlhké a chladné. Na tú zimu som pripravená nebola, prišla som tam s vecami, ktoré by sa lepšie hodili do teplejších oblastí. Takže som celý čas mrzla, v čom mi nepomáhal ani čudný zvyk Írov- nekúriť. Vonku je mínus päť stupňov a oni majú vo veľkom dome jediný oheň v obývačke. Doteraz si pamätám, ako som sa v škole aj s dvome ďalšími slovenkami tlačila na radiátoy.

Ale aj napriek zime som si írsku prírodu veľmi obľúbila. Z lietadla je na ich usporiadané polia oddelené kamennými múrmi veľmi pekný pohľad. A z bližšia ešte krajší. Na poliach sa pasú kravy a kone, behajú po nich líšky a zajace. Niektoré polia sú napoly močiare plné žiab, o čom som sa presvedčila na vlastnej koži- keď som sa tam náhodou vykúpala. Pomedzi polia vedú úzke cesty, na ktorých musíte vždy zastať, aby popri vás mohlo prejsť iné auto.

Domy sú porozhadzované ako keby náhodne, niekde sú na úplnej samote, inde vytvárajú malé susedstvá. Každých pár kilometrov natrafíte na malú dedinu, kde je základná a stredná škola, jeden obchod, pošta, a to je asi tak všetko. Pre iné veci si musíte zájsť do väčších, vzdialenejších miest. Tieto hlavne sobotňajšie výlety do mesta Ennis som mala rada, bol to taký únik zo stereotypu zelenosti. A bolo sa tam na čo pozerať, všetko bolo iné ako na Slovensku, napríklad veľa ľudí a každý inej farby, ale o tom už v inom článku.

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

DOMOV

Šéfa ÚPN nazvali cuciakom, teraz ho koalícia považuje za diktátora

Šéf Ústavu pamäti národa viedol spor s českým ministrom financií Andrejom Babišom a zamestnancami, ktorí mali blízko k extrémizmu.

KOMENTÁRE

Premiér Fico mieri k jadru Únie. Ako sa k nemu prelúska?

Fico sa nenápadne začal dištancovať od susedov z V4.

SVET

Hlásna trúba brexitu kolabuje, Farageove výkriky už voličov nezaujímajú

Strane Ukip hrozí, že sa nedostane do parlamentu.


Už ste čítali?